Aloe Vera jako lék

Aktualita: 11.01.2015

Produkty z Aloe Vera jsou známé už po staletí, ale až nyní dokážeme plně docenit její skutečný význam při boji s moderními, tzv. civilizačními potížemi, které jsou obtížně léčitelné. Jednou z hlavních příčin vzniku chorob je nedostatek pro zdraví důležitých látek, které bohužel nejsou obsaženy v potřebném množství v naší stravě. Tělo při jejich nedostatku zbytečně strádá a v důsledku toho je pak náchylné k mnoha nemocem. Problematika správné výživy a jejího vlivu na náš imunitní systém a celkové zdraví je dlouho diskutovanou otázkou a víme, že nejen její kvantita, ale zejména její kvalita rozhoduje o našem zdraví.

Dužnina v listech aloe obsahuje více než 140 (podle některých zdrojů až 180) biologicky aktivních složek, což z ní dělá dokonalý zdroj výživy. V aloe se nachází přírodní směs 20 minerálů, 18 aminokyselin a 12 vitamínů, které jsou důležité pro vaše celkové zdraví. Aloe vera je navíc jediným zdrojem vitaminu B12 pro vegetariány. K nejvýznamnějším obsaženým látkám patří specifické polysacharidy, enzymy, vitamíny, minerály a stopové prvky, organické kyseliny (hlavně jantarová a salicylová), aminokyseliny, steroly (například beta-sitosterol) a dále antrachinony (aloin či barbaloin) a další látky. 

Z mnoha účinných látek se zmíním o acemananu, což je jeden z polysacharidů, který významně stimuluje činnost buněk imunitního systému. Další z důležitých účinných látek jsou steroly, které mají protizánětlivý účinek.

Aloe Vera má také antioxidativní, antiproliferativní, hypotenzivní a antidiabetický účinky. Vnitřně se doporučuje například při zánětlivých onemocněních trávicího ústrojí, diabetu, hypercholesterolémii, astmatu a snížené imunitě. Při zevní aplikací je doporučeno ji aplikovat při expozici UV-záření, herpes genitalis, psoriáze a seborrhoické dermatitidě.

Šťáva z aloe působí podpůrně při mnoha potížích, toto je jen malá inspirace, kdy aloe použít:

 • Zánětlivé stavy, žaludeční a dvanácterníkové vředy. Mukopolysacharidy a jiné sloučeniny cukrů chrání stěnu žaludku a dvanácterníku před dráždivým působením kyseliny solné a leptavým účinkem pepsinu, aktivizují přirozené ochranné mechanismy sliznice prostřednictvím zvýšené produkce žaludečního slizu. Šťáva z aloe má pH cca 5, a díky tomu normalizuje pH žaludku na správnou úroveň 5 - 5,5. Taková reakce pH zmírňuje pálení žáhy a vytváří podmínky nevhodné pro vývoj bakterií Helicobacter pylori, které často vyvolávají zánětlivé stavy trávicího ústrojí. Acemanan posiluje imunitní systém, který je potom schopen samostatně ničit škodlivé bakterie. Protizánětlivě působící sloučeniny, jako např. giberelin nebo beta-sitosterol, zmírňují otoky a zánětlivé stavy žaludeční sliznice, příslušné vitamíny (E, beta-karoten, C, vitamíny ze skupiny B) značně urychlují hojení vředů.

 • Poruchy střevní činnosti, poruchy správného příjmu vitamínů a minerálů, nadýmání, zácpy a průjmy, syndrom přecitlivělého střeva, vředy tračníku. Šťáva z aloe podporuje procesy trávení bílkovin ve střevech a napomáhá při čištění střev. Mukopolysacharidy, zvláště acemanan, posilují imunitní systém natolik, že je schopen zlikvidovat škodlivé plísně a kvasinky, které žijí ve střevech. Choroboplodné organismy způsobují velmi vážné a těžko léčitelné onemocnění - kandidózu střev. Šťáva z aloe napomáhá vstřebávání potřebných vitamínů a minerálů v tenkém střevě, proto se doporučuje touto šťávou zapíjet vitamínové a minerální preparáty.

 • Potravinové alergie, atopický ekzém. Šťáva z aloe celkově posiluje organismus. Působí podpůrně na trávicí ústrojí, které díky tomu může vstřebávat více jednoduchých aminokyselin místo antigenních oligopeptidů. Tím způsobem se do krve dostává méně antigenů. Atopický ekzém je alergickou reakcí kůže na různé potravinové, prachové nebo zvířecí alergeny. Projevuje se vysušenou, citlivou a podrážděnou pokožkou, na jejímž povrchu vznikají poranění, která velmi často podléhají různým bakteriálním a mykotickým infekcím. Šťáva z dužniny aloe podporuje zvlhčování suché pokožky, chrání ji před infekcemi a napomáhá při léčbě již probíhajících infekcí.

 • Jaterní problémy. V játrech se hromadí všechny nečistoty a škodlivé látky, které každý den přicházejí do organismu a mezi něž patří syntetické léky, umělé potravinové příměsi, barviva, látky zesilující chuť a vůni, pesticidy. Těchto látek je bohužel tolik, že játra nejsou schopna nápor zvládnout, a proto se objevují metabolické poruchy, pocity bolesti a píchání v břiše. V této situaci je vhodné začít užívat šťávu z aloe, která podporuje detoxikaci jater a celkově posiluje organismus.

 • Poruchy látkové výměny. Cukrovka je porucha rozkladu cukrů v organismu. Šťáva z aloe působí podpůrně při procesu snižování hladiny cukru v krvi.

 • Arterioskleróza často vzniká v důsledku cukrovky. Vysoká hladiny "špatného" cholesterolu LDL v krvi vede k zužování tepen. Beta-sitosterol obsažený ve šťávě z aloe podporuje procesy snižování hladiny "špatného" cholesterolu LDL.

 • Nadváha, jejíž příčinou je často narušený metabolismus cukrů. Šťáva z aloe v těchto případech působí jako podpůrný prostředek.

 • Snížení imunity. Aloe obsahuje řadu látek, které posilují imunitní systém člověka. Mezi nimi vyniká zejména acemanan a nedávno objevená glykosidová sloučenina - Aloeride. Pokud se makrofágy (buňky požírající bacily), lymfocity T (buňky intoxikující bacily) a lymfocity B (buňky vytvářející speciální protilátky) dostanou do kontaktu s výše uvedenými látkami, vzrůstá několikanásobně jejich efekt, a proto mohou zlikvidovat řadu závažných chorob. Šťáva z aloe zvyšuje odolnost na buněčné úrovni, humorální odolnost krve a lymfy, sníženou odolnost kůže (např. v důsledku přemíry slunění), odolnost sliznic trávicího ústrojí a jiných orgánů.

 • Virové infekce. Viry jsou proteinové struktury odolné proti působení všech antibiotik, představují velké nebezpečí pro lidský organismus, neboť parazitují na zdravých buňkách, ničí je a vyvolávají obtížně léčitelné choroby, jako např. chřipku, nachlazení, virovou rýmu, zánět průdušek, zánět plic, opary, zánět střev a jater, kožní záněty a řadu dalších. Acemanan a glykosidy obsažené ve šťávě z aloe stimulují lymfocity T a makrofágy k boji s viry a díky tomu je organismus schopen zlikvidovat rovněž rychle vznikající mutace virů.

 • Mykózy. Vzhledem k nízké odolnosti lidského organismu a v důsledku nadměrného užívání antibiotik jsou mykózy velmi rozšířenou nemocí. Plísně jsou navíc pro současnou medicínu velmi těžkým soupeřem, i když je dokázáno, že správně fungující imunitní systém dokáže zničit i nejsilnější kvasinky odolné proti působení léků, jako je např. Candida Albicans. Proto je vhodné mít v domácí lékárničce přírodní posilující preparát, který aktivizuje imunitní systém.

 • Kožní problémy. Šťáva z aloe působí podpůrně při léčbě popálenin vyvolaných vysokou teplotou, slunečním zářením, chladem (omrzliny), rentgenovým zářením a elektrickým proudem. Diabetici mají často potíže s hojením ran, nemocné místo není zpravidla řádně prokrveno, a proto se celý proces hojení velmi prodlužuje. V těchto případech šťáva z aloe nejen posiluje organismus, ale látka giberelin, která je v ní obsažena, má silné hojivé a protizánětlivé účinky.

 • Vysušená pokožka. Šťáva z aloe podporuje zvlhčování epidermu a podkoží.

 • Lupy, akné. Šťáva z aloe tonizuje pokožku a díky acemananu, glykosidům a lupelolu má rovněž silné antibakteriální účinky.

 • Ve výčtu bychom mohli ještě dlouho pokračovat. Jak řekl jeden nejmenovaný lékař "Aloe je pro tělo jako švédský stůl živin a vitamínů. Tělo si vždy vybere to, co mu chybí, a pošle to tam, kde je toho potřeba."

Další aktuality

registrace
Aktuálně
 • Vánoční cukroví vánoce 2017Vánoční cukroví vánoce 2017

  Opět se nám blíží vánoce a my přicházíme již tradičně s nabídkou našeho vánočního cukroví. Na jaké druhy se můžete těšit? vanilkové rohlíčky, kokosové jazýčky, linecké hvězdičky s marmeládou, úlky s...


 • Rozšíření e-shopuRozšíření e-shopu

  Na základě poptávky jsme rozšířili sortiment jak v kamenném obchodě tak v e-shopu o ekodrogerii. Jde především o zboží, které je šetrnější k životnímu prostředím, ale taky hlavně neobsahují chemii a l...


 • Milujeme kokosový olejMilujeme kokosový olej

  1. Přírodně bělí zuby Když vstanete, hned nalačno si do pusy dejte lžíci panenského kokosového oleje a převalujte ho v ústech – deset, patnáct minut. Olej postupně v ústech zhoustne a zbělá. Říká se ...


 • Tonometr YUWELL YE-660BTonometr YUWELL YE-660B

  Zařadili jsme do prodeje tonometr společnosti Yuwell YE-660B  od předního světového výrobce zdravotnické techniky YUWELL s easy manžetou pro nekomplikované zdravotní stavy s pamětí pro 74 měření tlaku...


 • Graviola bojuje proti rakoviněGraviola bojuje proti rakovině

  Annona muricata je malý, bohatě rozvětvený strom, jehož plod má podobu zelené 20-30 cm dlouhé protáhlé koule s měkkými ostny. Český název je láhevník ostnitý, u nás je známá spíše jako Graviola, v růz...


Graviola 250 ml

Graviola 250 ml

129 Kč
143 Kč
Sezamový olej 500ml

Sezamový olej 500ml

99 Kč
112 Kč
Čekankový sirup

Čekankový sirup

195 Kč
208 Kč